Artykuły z dnia: 23-01-2023

Zmiana prawa: będzie można więcej zarobić z własnej działalności bez składek ZUS. Od kiedy zmienia się prawo - sprawdź [22.01.2023]

Przedsiębiorcy chcą by obowiązek płacenia składek ZUS od prowadzonej działalkności gospodarczej zastąpić dorowolnością. Złożyli w tej sprawie projekt w Sejmie w przeddzień zakończenia 2022 roku. Tymczasem niezależnie od tego rząd planuje inne rozwiązanie, które praktycznie pozwoli nie płacić składek z własnej działalności osobom o małych i średnich z niej dochodach. To dobra wiadomość dla uzyskujących dochody z własnej działalności na niewielką skalę: w 2023 r. limit przychodów, które można uzyskiwać w ten sposób bez potrzeby rejestracji działalności może ulec podwojeniu. Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest korzystne dla podatnika, ponieważ nie ponosi on wówczas kosztów działalności i nie musi odprowadzać składek ZUS. W 2022 roku limit przychodów wynosi 1 505 zł.

Data publikacji: 23-01-2023

Piłka nożna. „Z woleja”: Garrincha - zwody i upadki...

Gdy świat kochał Pelego - ja kochałem Garrinchę, skrzydłowego z jedną noga krótszą od drugiej. Pele, wiadomo: 3 razy mistrz świata, bożyszcze mediów, postać z popkultury. A Garrincha? Nie był żadnym wzorem postępowania, miał kłopoty z alkoholem. Pewnie gdyby nie to, zaszedłby w futbolu jeszcze wyżej. Ale czy dwa tytuły mistrza świata to mało? W reprezentacji Canarinhos zagrał 50 razy i strzelił 12 goli. Był legendarnym dryblerem: kiwał, kiwał i… wypracowywał sytuację innym. W finale Mundialu 1958 przeciwko gospodarzom - Szwecji zaliczył dwie asysty, a gole strzelał Vava.

Data publikacji: 23-01-2023

Piłka ręczna. Trener Patryk Rombel nadal chce prowadzić reprezentację. Widzi progres w jej grze

- Dziś dysponujemy drużyną, której jakość daje nam gwarancję zajęcia miejsca na początku drugiej dziesiątki. I z tego poziomu będziemy chcieli pójść wyżej. Czy ze mną? Nie wiem. Mam taką nadzieję - powiedział trener reprezentacji Patryk Rombel po zwycięstwie z Czarnogórą 27:20 w Krakowie w grupie I rundy zasadniczej 28. mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji.

Data publikacji: 23-01-2023

Takie emerytury brutto i netto mają dostać seniorzy od marca 2023. Oto tabela wyliczeń [23.01.2023]

Takie emerytury brutto i netto mają dostać seniorzy od marca 2023. W tym roku stawki emerytur będą rosły na innych zasadach, niż dotychczas. Niektórzy emeryci będą mogli liczyć na waloryzację kwotową, a inni procentową. Wiemy też o ile wzrośnie emerytura minimalna. Poznaj szczegóły.

Data publikacji: 23-01-2023

Uciechów. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Nie żyją trzy osoby

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ciężko ranne w wypadku na drodze wojewódzkiej nr 384 koło Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. 41-letni kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z ciężarówką. Na miejscu lądował helikopter LPR. Czynności w sprawie prowadzi policja pod nadzorem prokuratora.

Data publikacji: 23-01-2023

100 tysięcy pijanych kierowców. Policja podała statystyki

Blisko 100 tys. pijanych kierowców zatrzymali policjanci w 2022 roku. Nie lepiej było w trakcie ostatniego długiego weekendu, kiedy to w ręce funkcjonariuszy wpadło 775 osób, które wsiadły za kierownicę na podwójnym gazie. Przez trzy dni na drogach w Polsce doszło do 95 wypadków, w których życie straciło 16 osób.

Data publikacji: 23-01-2023

Awaryjne lądowanie na Balicach. Powodem ładunek wybuchowy na pokładzie

W niedzielę, 22 stycznia, w godzinach wieczornych na lotnisku Kraków-Balice doszło do lądowania awaryjnego samolotu pasażerskiego. Na pokładzie samolotu linii flydubai, lecącego z Warszawy, zgłoszono podejrzenie obecności ładunku wybuchowego.

Data publikacji: 23-01-2023

Kraków. Pożar w Skotnikach. Na miejscu sporo strażaków

Ul. Skotnicka - pożar budynku gospodarczego, brak osób poszkodowanych. Na miejscu działają strażacy z Kostrza, Skawiny i Krakowa.

Data publikacji: 23-01-2023

Nie żyje David Crosby. Muzyk zmarł w wieku 81 lat

Nie żyje muzyk David Crosby, założyciel dwóch zespołów rockowych - The Byrds oraz Crosby, Stills, Nash & Young. Artysta zmarł w wieku 81 lat. Był uhonorowany przez muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

Data publikacji: 23-01-2023

Marek Gaszyński nie żyje. Dziennikarz i prezenter miał 83 lata

Nie żyje Marek Gaszyński, dziennikarz i prezenter muzyczny. Miał 83 lata. Był autorem tekstów ponad 150 piosenek, w tym Snu o Warszawie.

Data publikacji: 23-01-2023

Lisa Marie Presley nie żyje. Córka Elvisa miała 54 lata

Lisa Marie Presley została w czwartek przewieziona do szpitala z zatrzymaniem akcji serca i zmarła. Opuściła nas moja piękna córka Lisa Marie - napisała w oświadczeniu jej matka, Priscilla Presley. Córka legendy rocknrolla Elvisa Presleya, jego jedyne dziecko, miała 54 lata.

Data publikacji: 23-01-2023