Artykuły z dnia: 19-05-2022

Śpimy na złożach gazu ziemnego! Sprawdź, gdzie leżą. Czy pozwolą nam na niezależność od Rosji i gaz będzie tańszy?

Trwa wojna gazowa z Rosją, w wyniku której z dnia na dzień odcięto nas od dostaw. Tymczasem polskie złoża gazu pokrywają jedną czwartą zapotrzebowania naszego kraju. Wiele z nich znajduje się w Wielkopolsce, między innymi drugie największe złoże w Polsce, zaraz po Przemyślu. Wciąż poszukuje się nowych złóż i rozpoczyna ich eksploatację. Wiąże się to z dodatkowymi wpływami do budżetów gmin, na terenie których działają kopalnie gazu ziemnego.

Data publikacji: 19-05-2022

Muzyczne płyty CD wygrały z kasetami, a teraz podzielą ich los przegrywając ze streamingiem? Kiedy przestaniemy kupować rozrywkę na CD?

Rynek muzyczny od zawsze był jednym z filarów branży rozrywkowej. Stale podąża za bieżącymi potrzebami odbiorców i kreuje nowe trendy – także technologiczne. Niezależnie od tego czy jest to kwestia budowy instrumentów, nagrywania wokali czy odtwarzania muzyki – zawsze pojawiają się nowe rozwiązania, które próbują wyprzeć poprzednie. Czy to znaczy, że nośniki jakie znamy, jak np. płyty CD, odchodzą do lamusa?

Data publikacji: 19-05-2022

Eurowizja. Teledysk do zwycięskiej piosenki nakręcono m.in w Buczy i Irpieniu

Ukraiński zespół Kalush Orchestra, laureat konkursu Eurowizji, opublikował w niedzielę teledysk do zwycięskiej piosenki Stefania, nakręcony w zniszczonych przez rosyjskie wojska miejscowościach Bucza, Irpień, Borodzianka i Hostomel na Ukrainie.

Data publikacji: 19-05-2022

Wojna Rosja-Ukraina. Eksperci: Ukraina zostanie całkowicie zderusyfikowana

- Ironia zawsze była silną cechą ukraińskiej kultury i używamy jej dzisiaj, aby wyrazić pragnienie wolności i inspirować ludzi do walki. Ukraińcy używają słowa raszyści, aby podkreślić szczególnie odrażające okrucieństwa popełniane przez Rosjan i sposób myślenia, który motywuje rosyjskie zachowania - mówi Bohdana Neborak, ukraińska dziennikarka i działaczka kultury.

Data publikacji: 19-05-2022

Gilowice. Wpłynęły apelacje od wyroku dla kierowcy, który zabił kobietę w ciąży i dziecko

Wpłynęły apelacje od wyroku żywieckiego sądu rejonowego, który skazał na 2,5 roku więzienia sprawcę wypadku drogowego jesienią 2020 r. w Gilowicach. Zginęły w nim kobieta w ciąży i jej 3-letnia córka.

Data publikacji: 19-05-2022

Włochy. Saudyjczyk jeździł maserati po Schodach Hiszpańskich w Rzymie

Włoska policja zatrzymała 37-letniego Saudyjczyka, który w nocy z wtorku na środę jeździł wypożyczonym autem marki Maserati po Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Sprawca próbował wyjechać z Włoch. Zabytek został uszkodzony.

Data publikacji: 19-05-2022

Nie żyje Jerzy Trela, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela - przekazał Gazecie Wyborczej syn aktora. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor PWST w Krakowie, był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj zmarł Jerzy Trela - wspaniały aktor, cudowny człowiek, legenda teatru polskiego - nasz kolega - napisali przedstawiciele Starego Teatru.

Data publikacji: 19-05-2022