Artykuły z dnia: 15-05-2022

Program Moje Ciepło, czyli dotacja na montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Jak wypełnić wniosek i dostać dofinansowanie?

Program "Moje Ciepło" to możliwość uzyskania dotacji od 7 do nawet 21 tys na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Wnioski można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak ze wsparcia mogą skorzystać tylko właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. – W ramach rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego uruchomiliśmy program Moje Ciepło, który upowszechni w domach pompy ciepła. Są one źródłami zeroemisyjnymi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Data publikacji: 15-05-2022

To ważna zmiana dla telewidzów w Polsce! Chodzi o nowy standard nadawania. Utratą sygnału zagrożone 2 mln gospodarstw w kraju

Od poniedziałku 25 kwietnia 2022 roku w 5 regionach Polski uruchomiony został nowy cyfrowy sygnał nadawania – DVB-T2/HEVC. Jednak do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny. – DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku – komentuje ekspert. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera sygnał DVB-T2/HEVC? Kto może skorzystać z 250 zł rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora?

Data publikacji: 15-05-2022

Festiwal Filmowy w Cannes. Pokażą "Mariupolis 2" Mantasa Kvedaraviciusa. Reżyser zginął na wojnie

Mariupolis 2 to film litewskiego reżysera, który w trakcie prac nad nim zginął w Ukrainie trafiony rosyjskim pociskiem. Obraz udało się dokończyć dzięki narzeczonej filmowca, która wywiozła materiały z oblężonego przez Rosjan Mariupola. Teraz dokument będzie miał swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Data publikacji: 15-05-2022

Włochy. Saudyjczyk jeździł maserati po Schodach Hiszpańskich w Rzymie

Włoska policja zatrzymała 37-letniego Saudyjczyka, który w nocy z wtorku na środę jeździł wypożyczonym autem marki Maserati po Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Sprawca próbował wyjechać z Włoch. Zabytek został uszkodzony.

Data publikacji: 15-05-2022

Mrągowo: ciężarówka wjechała w seniora na wózku inwalidzkim

Poruszający się na wózku inwalidzkim 74-latek został potrącony przez ciężarówkę na przejściu dla pieszych w Mrągowie (woj. warmińsko-mazurskie). Z kolei w Sopocie kierujący oplem, wjeżdżając na parking, uderzył w 39-letnia kobietę niosącą dziecko. Zatrzymał się dopiero na drewnianej ścianie sąsiedniej posesji. Poszkodowani w obu wypadkach trafili do szpitali.

Data publikacji: 15-05-2022

Czarnek: dodatkowy milion złotych dla "świątyni polskości w Paryżu"

O dodatkowy 1 mln zł zostanie zwiększona subwencja na trzymanie Biblioteki Polskiej w Paryżu - zapowiedział podczas wizyty w stolicy Francji minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek zapowiedział także włączenie tej instytucji do systemu promocji polskiej nauki i kultury za granicą. Co rok 140 mln zł będzie przeznaczane na wsparcie polskich szkół, ośrodków kultury, nauki i seminariów - podał.

Data publikacji: 15-05-2022

Noc Muzeów 2022. Gdzie pójść w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie? Lista atrakcji

Noc Muzeów 2022 już w tę sobotę. 14 maja setki instytucji kultury w całym kraju będą otwarte niemal przez całą noc. Przedstawiamy najciekawsze miejsca do darmowego zwiedzania w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Trójmieście.

Data publikacji: 15-05-2022